Przygotowanie do matury – zaufaj repetytoriom

Każdy maturzysta staje przed różnymi dylematami. Jak się uczyć? Czego się uczyć? I co najważniejsze – z czego się uczyć? Odpowiedzi na te pytania mogą znacząco wpłynąć na wyniki uzyskane na maturze. W przypadku ostatniego pytania – warto zainwestować w repetytoria maturalne. Są one zazwyczaj dobrze opracowane, zawierają wyszczególnione najważniejsze informacje, mają działy powtórzeniowe i pozwalają na znalezienie całego materiału wymaganego na maturze w jednym miejscu. Teraz Matura to seria repetytoriów z różnych przedmiotów, które można zdawać na maturze.

Korzystaj z materiałów, którymi dysponujesz

Częstym błędem maturzystów jest to, że nie korzystają oni z materiałów, które są dla nich dostępne. Podręczniki, repetytoria, vademecum, własne notatki, karty pracy, arkusze maturalne z poprzednich lat – to wszystko materiały, z których warto korzystać podczas przygotowywania się do egzaminów maturalnych. Teraz Matura to seria, która pozwala na bardzo skuteczne powtarzanie materiału. Każde repetytorium Teraz Matura, jest podzielone na działy, w których znajdziemy wszystkie tematy, wymagane na maturze.

Warto docenić również siłę samodzielnego robienia notatek. Dzięki opracowywaniu różnych zagadnień, łatwiej nam będzie zapamiętać przerabiany materiał. Możesz tworzyć notatki w formie tradycyjnej, map myśli, schematów, kojarzy, skojarzeń i każdej innej formie, jaka tylko przyjdzie ci do głowy. Ważne, żebyś podczas przerabiania poszczególnych tematów był skupiony i skoncentrowany na tym co robisz. Jeżeli nie umiesz skupiać się przez dłuższy okres czasu, spróbuj pracować w krótszych odcinkach czasowych, np. po 20-30 minut. Możesz w wspomóc się muzyką dedykowaną do pracy lub nauki. Pamiętaj też, żeby wywietrzyć pomieszczenie, w którym będziesz się uczyć. Postaraj się również wyłączyć wszystkie rozpraszacze.

Ucz się regularnie

Kolejnym częstym błędem jest próba jednorazowego opanowywania dużych ilości materiałów. Jest to dużo mniej efektywna metoda nauka, niż regularne uczenie się małych partii materiału. Dodatkowo, warto pamiętać, że żeby coś faktycznie zapamiętać, to należy to przenieść na pamięć długotrwałą. Aby to zrobić, konieczne jest kilkukrotne powtórzenie nowej informacji. Dlatego, warto np. zrobić sobie jeden dzień w tygodniu, podczas którego będziemy powtarzać materiał, który przerobiliśmy przez ostatnie siedem dni. Repetytoria Teraz Matura, mogą nam pomóc w przypominaniu sobie wszystkich najważniejszych informacji z poszczególnych działów.

School obraz autorstwa senivpetro - www.freepik.com
>>>

Seria repetytoriów godnych polecenia

Wybieraj sprawdzone materiały, którym ufają maturzyści

Każdy, kto przygotowuje się do matury, może dostać zawrotów głowy, patrząc na ilość dostępnych materiałów, które mają pomóc w nauce i osiągnięciu satysfakcjonujących wyników na egzaminach. Rozmaite repetytoria, ćwiczenia, karty pracy, vademecum, atlasy, podręczniki… Jest w czym wybierać. Warto jednak realnie spojrzeć na czas, jakim dysponujemy, żeby przygotować się do matury. Prawdopodobnie nie damy rady przerobić więcej niż jednej lub dwóch dodatkowych książek (pamiętajmy, że w ostatniej klasie szkoły średniej nadal prowadzi się normalne zajęcia). Godna polecenia jest seria Teraz matura. Znajdziemy w niej repetytoria, dzięki którym będziemy w stanie przygotować się do każdego przedmiotu, który będziemy chcieli zdawać na maturze.

Ucz się regularnie. I ciesz się tym!


Nauka, która sprawia przyjemność? Brzmi dość abstrakcyjnie, prawda? Dla większości uczniów na pewno. Ponieważ uczenie się jest w szkole średniej pewnego rodzaju obowiązkiem, to podchodzimy do niego z niechęcią. Jak do sprzątania, przygotowywania posiłków, płacenia rachunków, czy też wychodzenia z psem na spacer, kiedy akurat jest brzydka pogoda. Warto jednak popracować nad swoim nastawieniem. Dzięki temu, nauka stanie się łatwiejsza i dużo bardziej przyjemna. Jak to zrobić? Warto zacząć od zastanowienia się, dlaczego tak naprawdę się uczymy. I jeśli robimy to tylko z powodu poczucia obowiązku, konieczności lub presji ze strony rodziców lub nauczycieli, to faktycznie nasza motywacja będzie niska, a sama nauka stanowić będzie smutną konieczność.

Warto zacząć od zmiany nastawienia. Poszukajmy własnej motywacji, takiej, która będzie nam dawać motywację do działania. Następnie, postarajmy się wyrobić sobie jakieś nawyki lub rytuały, które uprzyjemnią ci naukę. Możesz postawić na estetyczne otoczenie, robić sobie dobrą herbatę, smoothie lub lemoniadę, a także słuchać muzyki, która wspomaga koncentrację. Możesz też ustalić sobie, że np. po godzinie nauki, możesz obejrzeć odcinek serialu, zadzwonić do przyjaciela lub przyjaciółki (najlepiej, żeby była to transakcja wiązana, czyli żeby twoi znajomi też się uczyli przed taką rozmową).

Aby utrzymać motywację do nauki, należy o siebie dbać. Aktywność fizyczna, nawadnianie organizmu, małe przyjemności i dbanie o psychikę oraz wysypianie się, to podstawa do tego, żeby móc się efektywnie uczyć. Dodatkowo, żeby wspomóc proces uczenia się, warto powtarzać przerabiany materiał. Idealną pomocą do maturalnych powtórek, są repetytoria z serii Teraz matura. Przejrzyście opracowane zagadnienia pomogą w utrwaleniu najważniejszych informacji i zagadnień.

School obraz autorstwa senivpetro - www.freepik.com
>>>

Jak dobrze zdać maturę?

Zacznij od stworzenia planu i określenia celu

Dobrze zdać maturę – pod tym stwierdzeniem, dla każdego maturzysty kryje się coś innego. Wszystko będzie zaleć od tego, na jakie studia zamierzamy się udać. Na każdy kierunek są bowiem inne progi, co oznacza, że aby dostać się na wymarzone studia, każdy maturzysta potrzebuje innych wyników. Oczywiście, im wyższe wyniki osiągniemy, tym spokojniejsi będziemy, kiedy przyjdzie czas rekrutacji. Jeśli jednak na nasz wymarzony kierunek potrzebujemy np. 60% z matematyki, to nie ma sensu się stresować, jeśli z próbnych matur będziemy osiągali 55-60%, bo oznacza to, że nasze umiejętności potrzebują tylko doszlifowania. W powtarzaniu materiału, idealnie może się sprawdzić seria Teraz Matura, zawierająca świetnie opracowane repetytoria, dedykowane maturzystom.

Kiedy ustalisz, jakie wyniki chcesz osiągnąć, pora przejść do stworzenia planu, który pozwoli ci na przyswojenie odpowiedniej ilości wiedzy. Warto skorzystać z repetytoriów z serii Teraz Matura (https://www.taniaksiazka.pl/seria/teraz-matura), ponieważ znajdziemy w nich spis wszystkich tematów, z którymi możemy się spotkać na maturze. A dodatkowo, repetytoria zwierają wszystkie najważniejsze zagadnienia i informacje z poszczególnych działów, wymaganych na egzaminie dojrzałości. Układając plan, warto patrzeć realnie na ilość czasu, którą dysponujemy. A także uwzględniać czas na odpoczynek. Jeśli bowiem będziemy w kiepskiej kondycji psycho-fizycznej, nasza zdolność do koncentracji oraz przyswajania nowych informacji ulegnie obniżeniu.

Korzystaj z różnych materiałów

Chcąc się dobrze przygotować do matury, możemy korzystać z rozmaitych materiałów. Podręczniki, repetytoria (np. z serii Teraz Matura), atlasy, vademecum, karty pracy, arkusze z ubiegłych lat, czy też rożnego rodzaju materiały dostępne w internecie, np. w postaci vlogów. Jednak podczas uczenia się, warto również pracować twórczo. Samodzielne opracowywanie poszczególnych tematów i zagadnień sprawi, że bardziej skoncentrujemy się na przerabianym materiale. Możemy spróbować różnych metod, od tworzenia tradycyjnych notatek, przez mapy myśli i schematy oraz kolaże, po notatki w formie obrazkowej lub głosowej.

Oprócz uczenia się teorii, należy również skupić się na rozwiązywaniu zadań i arkuszy maturalnych. Bez nich bowiem, ciężej nam będzie później napisać maturę. Większość zadań opiera się bowiem na schemacie, który można sobie przyswoić. Po rozwiązaniu kilku lub kilkunastu arkuszy, twoja pewność siebie związana z posiadaną wiedzą, powinna wzrosnąć. Dzięki temu zniwelujemy stres związany z pisaniem egzaminu dojrzałości.

School obraz autorstwa senivpetro - www.freepik.com
>>>